Grawitacyjne ogrzewanie powietrzne, zwane popularnie ogrzewaniem klimatyzującym, ma zarówno zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników.
Liczne telefony i listy do redakcji świadczą o zainteresowaniu tym sposobem ogrzewania. Odwiedziliśmy dom jednorodzinny w Konstancinie pod Warszawą, w którym zaprojektowano i wykonano ogrzewanie klimatyzujące. O opis jego działania i wskazówki dotyczące wykonania poprosiliśmy autora projektu.
■ Zasada działania
Ogrzewanie powietrzne polega na stałym doprowadzaniu odpowiednio nagrzanego powietrza do pomieszczeń. Nagrzewane jest ono w specjalnej komorze w piwnicy budynku. Po oddaniu ciepła do poszczególnych pomieszczeń oziębione powietrze opada z powrotem do komory grzewczej, gdzie zostaje ponownie ogrzane. Ciepłe powietrze unosi się do góry, gdyż jest lżejsze od zimnego. Dzięki temu utrzymywana jest jego stała cyrkulacja – od komory grzewczej w piwnicy do pomieszczeń na wyższych kondygnacjach. Cyrkulacja odbywa się przewodami wmurowanymi w ściany. Niepotrzebne są zatem rury ani grzejniki.
■ Zalety systemu
Ogrzewanie klimatyzacyjne polega na szybkim ogrzaniu powietrza i akumulacji ciepła w murach. Wykorzystuje zasadę bezwładności cieplnej. Wymaga jednak dokładnego obliczenia powierzchni grzewczej pieca (paleniska, rury, żebra), geometrycznej wielkości komory, przekrojów kanałów ciepłych i zimnych, i oczywiście zapotrzebowania ciepła dla poszczególnych pomieszczeń według polskiej normy. Zapewnia równomierną temperaturę w całym domu, wilgotność powietrza w granicach 45-55% oraz równowagę jonową.
W omawianym systemie obieg powietrza w budynku jest grawitacyjny, samoczynny, bez wentylatorów, a więc bezszmerowy i bezawaryjny. Wyczuwalny jest jedynie nawiew ciepłego powietrza przez żaluzje, co można sprawdzić przez przyłożenie dłoni do wylotu powietrza.
Podstawowym elementem domu ogrzewanego powietrzem jest ciepły, akumulacyjny, ciężki „rdzeń”, znajdujący się wewnątrz budynku, i lekkie, ciepłe ściany osłonowe. Układ ten jest zgodny z naturalną skłonnością człowieka do zwracania się twarzą ku słońcu, a więc w stronę okien, lym sposobem kierujemy plecy oraz najbardziej wrażliwe na zimno części ciała (nerki, kręgosłup) w stronę kanału cieplnego. Dzięki współczesnej technice można w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, utrzymać zadaną temperaturę z dokładnością nawet do dziesiątych części stopnia Celsjusza. Powoduje to rozhartowanie organizmu człowieka, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia odporności organizmu. Stąd tak liczne przeziębienia, grypy, alergie, bronchity itd. Sposób przekazywania energii w ogrzewaniu klimatyzującym jest bardziej zgodny z naturą – może być różny w zależności od temperatury zewnętrznej. Jeśli wynosi ona + 5°C, to 70% ciepła przekazywane jest przez promieniowanie (ciepło ścian kanału), a 30% – przez konwekcję (nadmuch z żaluzji). Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -20°C ciepło oddawane przez nagrzane ściany kanału powietrznego wynosi 35%, a przez konwekcję – 65%.
■ Rozmieszczenie wlotów i wylotów powietrza
Żaluzje nawiewu ciepłego powietrza powinny być montowane na wysokości około 2 m nad podłogą pomieszczeń. Boczna krawędź żaluzji powinna być odsunięta od narożnika ściany co najmniej 20 cm. Strumień ciepłego powietrza skierowany jest do środka pomieszczenia, a nie na ścianę. Na zdjęciu widoczna jest estetyczna, ręcznie regulowana żaluzja produkcji niemieckiej.
Przy podłodze znajduje się nieuzbrojony wlot kanału zimnego, przygotowany do założenia kratki zimnego powietrza. Sposób skierowania powietrza do środka pomieszczenia przedstawia zdjęcie gdzie żaluzję nawiewu ciepłego powietrza (rzemieślnicza produkcja) zamontowano na krawędzi narożnika kanału. W łazience żaluzję przesuwną o wymiarach 15 x 26 cm zamontowano na wysokości 1 m nad podłogą i nad kompaktem WC B. Inny sposób montowania żaluzji nawiewu ciepłego powietrza pokazuje zdjęcie B- Otwór nawiewu wymurowano z cegły klinkierowej w ten sposób, że płaszczyzna wylotu jest wysunięta 3-4 cm ze ściany. Otwór ten nie ma jeszcze żaluzji. Zastosowanie cegły klinkierowej z otworami miało ułatwić otrzymanie światła wylotu dostosowanego do dostępnych na rynku żaluzji 26 x 15 cm, ale dlaczego murarz wykonał otwory o innych wymiarach 28 x 26 cm – nie wiadomo. Przed zamontowaniem żaluzji należy wypełnić otwory klinkieru zaprawą murarską, aż do uzyskania równej płaszczyzny. W przeciwnym razie nastąpi zwiększona turbulencja i wzrośnie niepotrzebnie opór przepływu powietrza. W konsekwencji spowoduje to zmniejszony przepływ powietrza, a więc i obniżoną temperaturę pomieszczenia.
■ Budowa kanałów powietrznych
Do budowy kanałów nie wolno stosować cegły dziurawki, kratówki i suporeksu. Cegły nie mogą być popękane, pokruszone czy obtłuczone, powinny być one klasy minimum 150. W miejscu, gdzie kanały stykają się z kominem dymowym czy spalinowym, należy zachować szczególną ostrożność. Między innymi powinien być zachowany pomiędzy kanałami odstęp pełnej cegły czyli 25 cm. Na zdjęciu widać otwór, który ma dostarczać ciepło do pomieszczeń na piętrze, umożliwiając poziomy przelot powietrza pod sufitem.
Zarówno wewnątrz kanałów, jak i w komorze grzewczej nie wolno prowadzić przewodów elektrycznych. Prowadzenie stalowych przewodów ciepłej wody wewnątrz kanałów ciepłych powoduje dogrzewanie się wody.
Kanałów nie należy tynkować wewnątrz. Fugi między cegłami powinny być dokładnie wypełnione, a nadmiar zaprawy usunięty. Od dokładności wykonania kanałów zależy rozprowadzenie ciepła po domu, dlatego też przy murowaniu kanałów należy zachować następującą zasadę:
♦ szerokość przekroju kanału (krótszy bok prostokąta) nie może się różnić od wymiaru na projekcie więcej niż +1 cm. Jeżeli na przykład wymiar na rysunku wynosi 14 cm, to w budowie może on wahać się od 14 do 15 cm. Mniej być nie może, a więcej nie powinno;
♦ długość przekroju kanału (dłuższy bok prostokąta) powinna być zgodna z projektem z dokładnością do +/-3 cm. Czyli gdy wymiar ten na rysunku jest równy 60 cm, to podczas budowy może on zmienić się od 57 do 63 cm.
Kanały wykonuje się przed wstawieniem pieca do komory grzewczej. Dlatego też 90% prac związanych z instalacją takiego ogrzewania zostaje wykonane już na etapie stanu surowego, co uniezależnia termin wykonania instalacji od prac tynkarskich. Wloty powietrza w komorze grzewczej są usytuowane pod sufitem. Ich górna krawędź jest równa z płaszczyzną sufitu komory, a dolna znajduje się 30 cm niżej. Dno wlotu jest prowadzone ukośnie, w taki sposób, że tylna ściana kanału unosi się. Krawędzie wlotu są lekko wyoblone.
Wlot nie może być zastawiony ani zasłonięty np. belką konstrukcyjną czy bojlerem ciepłej wody. Wyloty z kanałów zimnych do komory grzewczej znajdują się przy podłodze komory grzewczej i są skierowane „pod piec”. Dolna krawędź wylotu z kanału jest równa z podłogą, a górna – 25 cm wyżej. Zdarza się, że pionowy odcinek łączący kanał zimny z komorą wykonuje się pod podłogą piwnicy. Wówczas wylot z kanału stanowi otwór w podłodze komory grzewczej.
Kanały ciepłe powinny być wykonane z ceramiki, ze względu na zdolność tego materiału do akumulacji ciepła. Kanały zimne mogą być wykonane z dowolnego, niepylącego i bezzapachowego materiału. Musi on być też na tyle szczelny w swoich połączeniach, aby nie następowało zasysanie tzw. „fałszywego powietrza” do obiegu ciepła. Szczególnie istotne jest zachowanie szczelności w piwnicy, która z natury rzeczy jest mniej czysta niż pomieszczenia mieszkalne. Zjawisko tzw. „kurzenia” w instalacjach powietrznych jest z reguły związane z szybkim ruchem powietrza wymuszonym przez wentylator. Przyczyną tego może być również przegrzewanie cząstek powietrza, które powoduje suchą destylację (kurzu na sadzę), pochłaniającą wilgoć z powietrza w pomieszczeniach. Ogrzewanie klimatyzujące wykonane zgodnie z projektem nie wywołuje takich zjawisk.
■ Koszty
Maksymalny koszt takiej inwestycji wynosi 40-50% kosztów tradycyjnego ogrzewania wodnego. W tym roku będzie się on kształtować w granicach 25-40 min zł. Zastosowanie ogrzewania powietrznego daje 20% oszczędności w zużyciu opału i innych kosztach eksploatacyjnych. Sprawność układu nie przekracza 80%, a więc w porównaniu z nowoczesnymi systemami sterowania centralnego ogrzewania, których sprawność często przewyższa 95% i wyżej – nie jest rewelacyjna. Jednak koszt takiej instalacji ogrzewania centralnego wynosi około 200 min zł – okres zwrotu kosztów wynosi co najmniej kilkadziesiąt lat. Jeśli wykorzystujemy paliwa płynne (lub prąd), możemy w ogrzewaniu klimatyzującym zastosować automatyczną regulację pogodową, co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji.
Stosując ogrzewanie klimatyzujące otrzymujemy, przy niskich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, całkiem dobre parametry ogrzewanego powietrza w sezonie grzewczym. Podczas upalnego lata tylko przez samą grawitację powietrza następuje schłodzenie temperatury pomieszczeń o około 2°C. Chłodna komora grzewcza jest naturalnym „akumulatorem zimna”.
Leave a Reply