Ogrodowy staw lub sadzawka nie może być zwykłym dołem wypełnionym wodą. Musi pasować kształtem do otoczenia i upiększać widok z okna czy z tarasu. Powinno się w nim zawsze przeglądać coś ładnego, choćby malownicza kępa rosnących obok bylin.
Przystępując do budowy stawu musimy najpierw wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, wykopać tam nieckę o wybranej głębokości i kształcie, uszczelnić ją folią. Potem – wykończyć brzegi przyszłego stawu, maskując dokładnie miejsca, w których plastik będzie się wynurzał z wody.
Oto ciekawy przykład ogrodowego stawu z oryginalnie wykończonymi brzegami.
■ Drewniana rama
Jeziorko w kształcie nieregularnego wielokąta obwiedziono ramą ze zbitych podkładów kolejowych, ułożonych na podsypce ze żwiru. Po ich wypoziomwaniu i obsypaniu powstała – wzdłuż brzegu – półka, na której można położyć kamienie czy ustawić donice z roślinami wodnymi. Sztywna rama z podkładów umacnia brzegi i jest bardzo łatwa w wykonaniu. Rozpięta na niej folia zanurza się – prawie pionowo – w wodzie, co zmniejsza refleksy światła. Na ramie można ułożyć stabilne, płaskie kamienie. Ich krawędź, wysunięta znacznie nad wodę, rzuca cień na folię. W rezultacie – staje się ona prawie niewidoczna. Nieregularne, kamienne płyty łagodzą ostre kanty w obrysie stawu.
■ Zabezpieczenie folii
Staw uszczelniamy folią basenową z polichlorku winylu (PCW) grubości 0,5 mm. Jest ona delikatna, a naprawa jakiegokolwiek uszkodzenia, już po jej ułożeniu, sprawia wiele kłopotów. Aby do tego nie doszło, warto wyłożyć brzegi stawu, a nawet dno wykopu wełną mineralną. Jeśli grunt jest piaszczysty i grozi osuwaniem się, można dno ustabilizować mieszając jego wierzchnią warstwę z cementem. Zabezpieczy to dodatkowo folię przed ostrymi ząbkami kreta lub nornicy. Folia w stawie podlega różnym naprężeniom. Fałda ułożona na styku pionowej i poziomej płaszczyzny wykopu ochroni ją przed uszkodzeniami.
■ Roślinna dekoracja
Czerwony piaskowiec ładnie komponuje się z roślinami posadzonymi nad stawem: dąbrówką rozłogową (Ajuga reptans), rozchodnikiem ostrym (Sedum acre) i bergenią sercolistną (Bergenia cordifolia). Dopełnieniem jest tutaj romantycznie pochylony nad wodą klon palmowy oraz irysy syberyjskie i trawy, kontrastujące swym pokrojem z płaskim otoczeniem.
Leave a Reply