Z dniem 31.03.1994 r. została wprowadzona norma PN-93/E-08390 „Systemy alarmowe”, która zmieniła sytuację prawną użytkowników systemów alarmowych.
Norma ta określa wymagania, jakie powinny spełniać systemy alarmowe w chronionych obiektach o różnym stopniu zagrożenia. W razie nie zastosowania się do obowiązujących przepisów grozi kara.
Systemy alarmowe dzielą się na cztery klasy w zależności od stopnia zagrożenia i wartości chronionej. Przyjęty podział oznacza różne wymagania w stosunku do elementów systemu -jak czujki czy centralki. Określa również sposób przesyłania informacji z obiektu (monitoring), kontrolę działania systemu, a nawet częstotliwości serwisu i szybkości podjęcia naprawy w wypadku uszkodzenia systemu.
Przy małym zagrożeniu i wartości chronionej do około 100 tys. zł wymagania stawiane instalowanym systemom alarmowym są minimalne. W tym wypadku bez większego ryzyka można zastosować zgodnie z normą system alarmowy składający się z elementów o najniższych wymaganiach.
■ Od czego zależy cena systemu?
Podobnie wyglądające i podobnie działające elementy systemu mogą się różnić ceną – nawet dziesięciokrotnie. Z czego to wynika? Zwykle większa cena oznacza lepszy towar. Niewątpliwie droższe są systemy alarmowe, bardziej odporne na zakłócenia, czyli wywołujące mniej fałszywych alarmów. Zdarza się bowiem, że niektóre elementy systemu mogą pewne zjawiska fizyczne traktować jako wejście intruza. Droższe zabezpieczenie, czyli lepsze, powinno być również odporne na celowe działania sabotażowe (oszukanie, przesłonienie, zniszczenie bez wykrycia przez system), a także powinno mieć większy dopuszczalny zakres temperatury pracy czy odporności na wilgoć.
Występują tu podobne zależności, jak na rynku samochodowym. Wszystkie samochody bez względu na typ czy markę służą do jeżdżenia, lecz każdy zapewnia inny komfort i bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że to porównanie dotyczy wszystkich elementów wchodzących w skład systemu alarmowego, także przewodów!
■ Ile kosztuje system alarmowy?
Każdy system alarmowy to zbiór wielu najróżniejszych elementów. Ich liczba i skład zależą od przyjętej koncepcji ochrony. Do każdego systemu muszą jednak należeć podstawowe urządzenia, bez których nie można mówić o zabezpieczeniu.
Są to: centralka, klucz systemu (może być zamontowany w centralce), przynajmniej jedna czujka i jeden z sygnalizatorów. Ze względu na sposób przesyłania informacji – od czujek do centralki – wyróżnia się dwa systemy:
♦ przewodowe – połączenia między elementami systemu są prowadzone przewodami;
♦ radiowe – każda z czujek ma własny mikronadajnik, z którego sygnał odbierany jest przez centralkę, oraz własne zasilanie bateryjne.
Centralkę odbierającą sygnały z czujek można umieścić na przykład u sąsiada, który mieszka w odległości 100-200 m od naszego domu czy mieszkania. Warunkiem jest stała obecność kogoś w zaprzyjaźnionym domu przez cały rok. Oczywiście taka sytuacja może wystąpić tylko w wypadku zgody właściciela. Tabela 2 przedstawia najczęściej stosowane elementy do instalacji systemów alarmowych przeznaczonych do ochrony mieszkań i willi wraz z cenami. Aby uzyskać całkowity koszt systemów przewodowych, należy zsumować ceny poszczególnych elementów i pomnożyć je przez współczynnik 1,5-2, który oznacza koszty montażu. Systemy radiowe przy odrobinie znajomości techniki można zamontować samemu. Wtedy do sumy cen użytych elementów trzeba jedynie doliczyć koszt baterii (dla każdego elementu). Przy zamawianiu montażu współczynnik mnożenia w tym wypadku wynosi 1,1-1,2.
■ Klucze systemu
Przy wyborze klucza sterującego systemem alarmowym oraz metody włączania i wyłączania systemu. Bardzo wygodną metodą jest automatyczne wyłączanie systemu alarmowego podczas otwierania drzwi oryginalnym kluczem – wersja A lub B). Chroni ona bowiem przed fałszywymi alarmami. Metoda ta może być stosowana w sytuacjach, gdy nie istnieje zagrożenie napadem podczas otwierania drzwi, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Po pierwsze należy wyłączyć możliwość dorobienia duplikatu klucza przez przestępcę, a po drugie zamek powinien być atestowany, czyli zabezpieczony przed innymi, nie niszczącymi metodami otwarcia. Jeśli zamek można otworzyć od wewnątrz bez klucza, to takie drzwi należy zabezpieczyć tak, aby nie można było zrobić w nich otworu blisko zamka bez wywołania alarmu.
■ Centralka
Odpowiedni wybór centralki jest bardzo istotny, szczególnie gdy chcemy przesyłać więcej informacji, a nie tylko sygnał alarmowy. Ma to miejsce np. przy podłączeniu systemu alarmowego do monitoringu.
Z chronionego obiektu można wysyłać nawet kilkaset informacji, między innymi:
♦ sygnał alarmu z rozróżnieniem informacji o napadzie (jest to bardzo istotne, ponieważ interwencja przebiega wtedy w inny sposób niż przy włamaniu);
♦ informację o włączeniu i wyłączeniu systemu;
♦ informację o stanie systemu (np. brak zasilania lub awaria);
♦ informację o awariach w budynku (zalanie, rozmrożenie lodówki, uszkodzenie wentylacji lub ogrzewania itp.);
♦ sygnał o konieczności udzielenia pomocy medycznej.
Odpowiednio przystosowana centralka może przesyłać najróżniejsze informacje w zależności od potrzeb. Nawet jeśli początkowo planujemy tylko ochronę podstawową, to warto zdecydować się na zakup niewiele droższej centralki, która w przyszłości umożliwi zwiększenie zakresu ochrony.
■ Zasilanie systemu
Zwykle systemy alarmowe wyposażone są w dwa zasilania:
♦ podstawowe – z sieci;
♦ awaryjne – z baterii lub akumulatora).
Należy pamiętać, że sieć można bardzo łatwo odciąć. Może się zdarzyć, że przez kilka tygodni nasz dom będzie pozbawiony zasilania, np. gdy wyjedziemy na urlop. Przez ten czas system alarmowy będzie pobierał zasilanie z baterii. Dlatego też pojemność baterii musi być tak duża, aby mogła zapewnić działanie systemu podczas naszej nieobecności. Baterie dobrej firmy zastosowane w systemach z czujkami radiowymi mogą pracować przez cały rok. Systemy pobierające prąd rzędu kilkuset miliamperów należy kontrolować co kilkanaście dni, jeśli temperatura otoczenia jest niska. Związane jest to ze zjawiskiem spadku pojemności akumulatorów w niskiej temperaturze.
Dlatego konieczne jest zapewnienie dużej pojemności akumulatorów albo wybór systemu z czujkami, które pobierają mało prądu.
■ Metody wspomagające ochronę Automatyczne włączanie oświetlenia,
gdy w polu widzenia czujników pojawi się intruz, jest tylko wtedy skuteczne, gdy wiadomo, że nastąpi reakcja ze strony sąsiadów lub gdy mamy psa. Tego typu urządzenia muszą być bardzo starannie zabezpieczone, aby same nie stały się łupem. Dość skutecznym sposobem ochrony przed włamaniem podczas naszej długiej nieobecności w domu jest zamontowanie urządzenia udającego obecność właściciela. Urządzenie to programuje się tak, aby włączało ono oświetlenie w kolejnych pokojach, załączało i gasiło światło na zewnątrz. Aby łatwiej było nim sterować, należy wcześniej odpowiednio przystosować całą instalację elektryczną. Oczywiste jest, że obserwator nie może mieć możliwości zajrzenia do wnętrza domu.
■ Wybór instalatora systemu elektronicznego
Najczęściej, niestety, o wyborze instalatora (a więc często także i systemu) decyduje cena. W tej dziedzinie niska cena oznacza prawie zawsze niską jakość użytych elementów (syrenka czy mercedes?). Bardzo często zdarza się, że instalatorzy celowo zaniżają cenę za wykonanie usługi, aby podczas montażu podnieść ją nawet dwukrotnie! Najlepiej jest zasięgnąć opinii znajomych, którzy etap instalacji systemu mają już za sobą. I u których działa on bez zarzutu przynajmniej kilka miesięcy. Przedstawiane przez instalatora dokumenty o autoryzacji zakładu mają wartość tylko wtedy, gdy data wystawienia świadczy o kilkuletniej działalności. Ukończenie bowiem kilkudniowego kursu i uzyskanie autoryzacji – to jednak za mało.
Potrzebna jest przynajmniej roczna praktyka, aby zgłębić podstawowe tajniki ochrony! Czy ten, kto instaluje, może także projektować, czy może lepiej jest, aby ktoś inny projektował, a ktoś inny instalował? W wypadku małych systemów dobrze by było, aby projekt i montaż wykonywała ta sama firma. Dzięki temu wiemy, kto jest odpowiedzialny za system. Projekt i wykonawstwo w jednym ręku daje możliwość szybszego reagowania na jakiekolwiek zakłócenia. Czasem wystarczy niewielkie – bo kilkucentymetrowe – przesunięcie czujek w trakcie montażu, aby system był bardziej skuteczny. Warto pamiętać, że polska norma zobowiązuje również instalatorów do naprawy uszkodzenia systemu w czasie 12 lub 4 godzin w zależności od klasy systemu.
■ Odbiór systemu alarmowego
Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy odbiorze systemu alarmowego?
Oczywiście na estetykę wykonania oraz sposób ukrycia przewodów, centralki, przycisków napadowych. Ponadto należy sprawdzić:
♦ czy otwieranie drzwi lub pozostawienie ich w pozycji otwartej do środka budynku nie zmniejsza pola widzenia czujek lub nawet nie zasłania czujki
♦ czy pasywne czujki podczerwieni są tak usytuowane, aby przestępca miał je z lewej lub prawej swojej strony, a nie z przodu i czy znajdują się one w takiej odległości, aby było niemożliwe ich zasłonięcie, zanim jeszcze zadziałają;
♦ czy system jest w stanie wysłać sygnał alarmu, zanim zostanie uszkodzony przez przestępcę;
♦ czy dokumentacja systemu jest kompletna, tzn. czy zawiera schemat elektroniczny, rozmieszczenie elementów na planie budynku, spis wszystkich zastosowanych urządzeń wraz z ich kartami katalogowymi;
♦ czy instrukcja obsługi jest czytelna i czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania dotyczące użytkowania systemu;
♦ oraz czy adres i telefon zakładu instalacyjnego jest zgodny z rzeczywistością.
Leave a Reply