Projektując łazienke

Projektując łazienke

Odkąd łazienka stała się niezbędnym pomieszczeniem w domu, elementy jej wyposażenia nie zmieniły się. Ewolucji podlega jedynie wygląd urządzeń sanitarnych, akcesoriów i szafek łazienkowych.

Do łazienki udajemy się zaraz po wstaniu z łóżka, tu też zwykle kończymy dzień. Jej wygląd oraz funkcjonalność mają duży wpływ s na nasze samopoczucie. Łazienka, oprócz kuchni, jest po­mieszczeniem najczęściej odna­wianym i remontowanym. Jej za­gospodarowanie wydaje się bardzo proste. Wystarczy kupić płytki, wannę, umywalkę, „kompakt”, kra­ny, lustro, zamontować – i gotowe. Dopiero w trakcie użytkowania okazuje się, że coś jest nie tak. Dla­czego? Urządzenia sanitarne są do­stępne w wielu różnych rozmia­rach. Kupienie umywalki bez za­stanowienia i potem przymierza­nie jej na miejscu do ściany to tylko strata czasu (może okazać się, że brak tylko 5 cm, żeby obok zmieściła się pralka).

Plan remon­towanego pomieszczenia powinno się najpierw narysować w skali na kartce papieru, lub przynajmniej zaznaczyć ołówkiem na ścianach i podłodze łazienki elementy przy­szłego wyposażenia. Odpowiedni dobór materiałów wykończenio­wych i ich kolorystyka stanowi o estetyce wnętrz, odpowiednie rozmieszczenie urządzeń zapew­nia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia.

■ Wyposażenie łazienki

Na wyposażenie łazienki składają się:

♦     urządzenia sanitarne: wanna, brodzik, muszla ustępowa, bidet, umywalka;

♦    meble łazienkowe: szafki, toalet­ki, szafy stojące lub wiszące;

♦    akcesoria łazienkowe: lustra, półki, uchwyty, wieszaki;

♦    wodoodporne materiały wykoń­czeniowe: gresy, marmury, glazura, terakota, panele podłogowe, sufity podwieszane.

W łazience umieszcza się też często pralkę.

Rozmieszczenie urządzeń sanitar­nych w łazience wyznacza kilka oddzielnych stref funkcjonalnych:

♦     strefa umywalkowa – z lustrem, toaletką i wszystkimi potrzebnymi dodatkami;

♦     strefa wanny i kabiny pryszni­cowej – z szafkami na rzeczy prze­znaczone do kąpieli;

♦     strefa muszli ustępowej i bide­tu;

♦     strefa pralki, suszarni, praso- walni (może stanowić oddzielne pomieszczenie).

■ Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?

Umywalki należy mocować na wy­sokości 0,75-0,80 m. Odstępy mię­dzy nimi powinny wynosić co naj­mniej 0,30 m.

Umywalki, miski ustępowe, bidety – należy mocować w sposób za­pewniający łatwy demontaż oraz wygodę użytkownika. Podczas montażu pisuaru, miski ustępowej czy bidetu wiszącego należy pa­miętać o pozostawieniu miejsca na konstrukcję nośną tych urządzeń, która – obudowana – jest po wy­kończeniu niewidoczna.