Odkąd łazienka stała się niezbędnym pomieszczeniem w domu, elementy jej wyposażenia nie zmieniły się. Ewolucji podlega jedynie wygląd urządzeń sanitarnych, akcesoriów i szafek łazienkowych.
Do łazienki udajemy się zaraz po wstaniu z łóżka, tu też zwykle kończymy dzień. Jej wygląd oraz funkcjonalność mają duży wpływ s na nasze samopoczucie. Łazienka, oprócz kuchni, jest pomieszczeniem najczęściej odnawianym i remontowanym. Jej zagospodarowanie wydaje się bardzo proste. Wystarczy kupić płytki, wannę, umywalkę, „kompakt”, krany, lustro, zamontować – i gotowe. Dopiero w trakcie użytkowania okazuje się, że coś jest nie tak. Dlaczego? Urządzenia sanitarne są dostępne w wielu różnych rozmiarach. Kupienie umywalki bez zastanowienia i potem przymierzanie jej na miejscu do ściany to tylko strata czasu (może okazać się, że brak tylko 5 cm, żeby obok zmieściła się pralka).
Plan remontowanego pomieszczenia powinno się najpierw narysować w skali na kartce papieru, lub przynajmniej zaznaczyć ołówkiem na ścianach i podłodze łazienki elementy przyszłego wyposażenia. Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych i ich kolorystyka stanowi o estetyce wnętrz, odpowiednie rozmieszczenie urządzeń zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia.
■ Wyposażenie łazienki
Na wyposażenie łazienki składają się:
♦ urządzenia sanitarne: wanna, brodzik, muszla ustępowa, bidet, umywalka;
♦ meble łazienkowe: szafki, toaletki, szafy stojące lub wiszące;
♦ akcesoria łazienkowe: lustra, półki, uchwyty, wieszaki;
♦ wodoodporne materiały wykończeniowe: gresy, marmury, glazura, terakota, panele podłogowe, sufity podwieszane.
W łazience umieszcza się też często pralkę.
Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience wyznacza kilka oddzielnych stref funkcjonalnych:
♦ strefa umywalkowa – z lustrem, toaletką i wszystkimi potrzebnymi dodatkami;
♦ strefa wanny i kabiny prysznicowej – z szafkami na rzeczy przeznaczone do kąpieli;
♦ strefa muszli ustępowej i bidetu;
♦ strefa pralki, suszarni, praso- walni (może stanowić oddzielne pomieszczenie).
■ Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?
Umywalki należy mocować na wysokości 0,75-0,80 m. Odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 0,30 m.
Umywalki, miski ustępowe, bidety – należy mocować w sposób zapewniający łatwy demontaż oraz wygodę użytkownika. Podczas montażu pisuaru, miski ustępowej czy bidetu wiszącego należy pamiętać o pozostawieniu miejsca na konstrukcję nośną tych urządzeń, która – obudowana – jest po wykończeniu niewidoczna.
Leave a Reply