Dwa lata temu kupiliśmy z mężem dom, wybudowany w 1963 roku bez dociepleń. W związku z tym tak przypuszczam – współczynnik przenikania ciepła k jest bardzo duży. W przyszłości – w miarę wzrostu zasobów pieniężnych mamy zamiar ocieplić dom.
W tej chwili planujemy założenie centralnego ogrzewania. Poważnie zastanawiamy się nad gazem płynnym, gdyż gazu ziemnego niestety u nas nie ma. Jest to inwestycja dość droga, więc jesteśmy zmuszeni dochodzić do niej okrężną drogą. Najpierw planowaliśmy zainstalować grzejniki konwektorowe, rury miedziane i kocioł opalany węglem. Ale doświadczenia naszego sąsiada wykazały, że system ten się nie sprawdza. Spadek temperatury w kotle szybko obniża temperaturę grzejników konwektorowych.
Stąd nasze pytania. Czy współpraca grzejników konwektorowych z kotłem węglowym jest w ogóle możliwa? Czy centralne ogrzewanie zasilane gazem płynnym zda egzamin w naszym nieocieplonym domu?
Jesteśmy z mężem zwolennikami rozwiązań ekologicznych, ale w naszych warunkach za ekologię trzeba słono płacić. Nie chcemy emitować do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń i stąd nasza decyzja o ogrzewaniu domu gazem.
Aby Państwa dom stał się ciepły, proponujemy odwrócić kolejność działań, zwłaszcza jeśli Państwa zasoby finansowe są ograniczone. Najważniejszą rzeczą jest bowiem docieplenie domu, a nie wybór systemu grzewczego. Wydatek na docieplenie jest jednorazowy. Zaś znacznie zwiększone koszty eksploatacji ogrzewani a zimnego domu będziecie Państwo ponosić w każdym sezonie grzewczym. Radzilibyśmy skorzystać z pomocy projektanta instalacji sanitarnych i grzewczych z uprawnieniami, który wykona obliczenia strat ciepła pomieszczeń i określi zakres niezbędnego docieplenia. Wybór samej technologii i materiałów można uzależnić od zasobów finansowych. Bardzo ważne jest, aby na dociepleniu budynku nie oszczędzać. Oszczędności te mszczą się potem latami, a poprawki kosztują prawie drugie tyle.
O uprawnieniach projektanta wspomniałem dlatego, że od jego doświadczenia i rzetelności wykonanych obliczeń zależeć będzie wiarygodność danych wyjściowych do określenia potrzeb docieplenia. Obliczenia strat ciepła, już po wykonaniu docieplenia, stanowią podstawę do określenia potrzebnej mocy grzejników, parametrów instalacjii koniecznej mocy kotła. Są one integralną częścią projektu instalacji grzewczej, którą według aktualnego prawa budowlanego jest Pani obowiązana wykonać lub zlecić osobie uprawnionej. Zamontowanie grzejników konwektorowych do instalacji z kotłem węglowym jest błędem.
Grzejniki konwektorowe przeznaczone są do współpracy z zamkniętym układem centralnego ogrzewania, a kotłów węglowych nie można zabezpieczać przeponowymi naczyniami wzbiorczymi. Warunek ten określa polska norma PN-91/B-02414 „Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi . Wymagania”. Kotły węglowe mogą pracować jedynie w układzie otwartym. Niema więc możliwości połączenia grzejników konwektorowych i kotła węglowego w jednym systemie, choć zrobił to Pani sąsiad. System ten, jak Pani pisze, nie sprawdza się. Grzejniki konwektorowe charakteryzują się bardzo małą pojemnością wodną. Są to urządzenia dynamiczne, które szybko reagują na zmiany temperatury wody zasilającej.
Kotły węglowe są urządzeniami o dużej bezwładności cieplnej. Dlatego powinny współpracować z grzejnikami dużej pojemności wodnej, aby uniknąć gwałtownych zmian temperatury w instalacji c.o. i częstego zasypywania paliwa.
Ogrzewanie zimnego domu zawsze będzie kosztowne, bez względu na rodzaj używanego paliwa. Wybór paliwa zależy od miejscowych warunków i przyszłego rozwoju infrastruktury instalacji gazowych w Międzychodziu i całym regionie. Może się okazać, że po wykonaniu docieplenia koszt samej instalacji grzewczej będzie dużo mniejszy, a różnica kosztów corocznej eksploatacji po kilku latach zwróci koszty docieplenia, czego życzymy Pani serdecznie.
Leave a Reply