Jak mam urządzić nietypową łazienkę, która ma nieregularny kształt? Chciałabym go podkreślić, a nie tuszować.
Wyposażenie obecne to standardowa wanna (170 cm długości), sedes, umywalka, pralka oraz szafka szerokości 80 cm. Na skośnej ścianie wisi lustro z IKEI – 4 duże tafle. Po ścianie na wprost drzwi, nieco krzywo pod sufitem, biegnie rura gazowa z korytarza do kuchni. Po lewej stronie łazienki jest pion obudowany ekranem z płyty paździerzowej. Na wysokości około 160 cm są w tym ekranie drzwiczki, a za nimi liczniki wody. Musi być do nich dostęp. Rury do wody biegną około 30 cm nad podłogą. Chciałabym, żeby była to łazienka miła i kobieca, z odrobiną szaleństwa. Dlatego kupiłam glazurę na ścianę w trzech pastelowych kolorach. Dominuje zieleń, jest trochę różu i koloru wrzosów. Na podłodze chciałam położyć terakotę – na białym tle pyłek w tych trzech kolorach. Glazurę chciałabym mieć tylko na dwóch ścianach – tej nad wanną i na wprost drzwi – ale nie mam pomysłu na jej ułożenie.
Chcę także obudować wannę i zasłonić chociaż trochę sedes. Nie wykluczam obniżenia części pomieszczenia sufitem podwieszonym tak, żeby zamontować w nim oświetlenie. Chciałabym spełnienia także potrzeb przyziemnych. Musi być miejsce na przybory do mycia łazienki, chętnie na odkurzacz, szczotkę do zamiatania. Gdzieś powinny wisieć szlafroki itp. – niekoniecznie bardzo wyeksponowane. Chciałabym zatrzymać szafkę wiszącą na kosmetyki, proszki do prania itd. Ręczniki mogą wisieć na elektrycznym grzejniku ściennym.
Nie wykluczam oddzielenia w jakiś sposób pralki, np. niewysoką ścianką, po to by ubarwić wnętrze i stworzyć dodatkowe miejsce na postawienie czegoś. Do pralki są doprowadzone rury wodne i kanalizacyjne, także po ścianie nad podłogą. Bardzo zale ży mi na tym, żeby mieć dostęp do przestrzeni pod wanną, do rur na wszystkich ścianach itd. Nie wierzę bowiem w urządzenia niepsujące się. Nawet rury plastikowe po pewnym czasie mogą pękać. Musi być więc możliwość swobodnego do nich dostępu. Poza tym chciałabym, żeby modernizacja łazienki nie powodowała konieczności wnoszenia do mieszkania ton materiałów budowlanych: worków cementu, piasku itp.
W małych łazienkach (właśnie takie ma większość z nas) z trudem się mieszczą niezbędne urządzenia. Najwięcej kłopotów sprawiają: wanna i pralka. Sprzęty ustawione w rzędzie pod ścianą to często spotykany, przypadkowy układ.
Ostatnio na rynku pojawiły się wanny w różnych wielkości ach i formach, umywalki na nogach, półnogach, wolno stojące, przeznaczone do wbudowania w blat. Dawniej stosowane górno- i dolno- płuki zastępuje się obecnie kompaktami lub zbiornikami ukrytymi w ścianie. Muszle ustępowe i bidety można zawiesić na ścianie (w której ukryta jest przeznaczona do tego celu konstrukcja). Tradycyjne grzejni ki zastępujemy estetycznymi, kolorowymi grzejnikami, które służą jednocześnie jako suszarki do ręczników. Możemy również zastosować ogrzewanie podłogowe szczególnie korzystne przy posadzkach typowych dla łazienek. Bez problemu możemy dziś kupić pralkę o mniejszych gabarytach. Sufity podwieszone, poza estetycznym wyglądem, doskonale maskują rury i kable. Można je ciekawie kształtować i wbudowywać w nie oświetlenie.
Różnorodność elementów wyposażenia daje więcej swobody w kształtowaniu wnętrz. Odradzam pochopne zakupy, namawiam zaś do poszukiwań, do zorientowania się w ofercie rynkowej.
■ Propozycja z wanną narożnikową
Podstawą jest zamiana tradycyjnej, podłużnej wanny na narożnikową. Poprzednia optycznie wydłużała wnętrze, ta nie stworzy takiego wrażenia. Ustawiona naprzeciwko skośnej ściany podkreśli skos. Łuk wanny prowokuje ustawienie umywalki i muszli ustępowej nieco skośnie w stosunku do ścian.
Umywalka na nodze jest częściowo wbudowana w blat, pod którym mieści się pralka. Blat ze względu na kształt łuku najkorzystniej byłoby wykonać z corianu (to drogi materiał, posiadający jednak tę zaletę, że bez trudu można kształtować z niego skomplikowane formy) lub z kamienia. Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie blatu z płyty laminowanej, grubości 2,8 cm z postformingiem, (powszechnie stosowanej jako blat kuchenny), w tym wypadku blat musi być prosty (wykonanie łuku w post- formingu jest niemożliwe). Nad blatem umieszczone są: szafka z lustrami przed umywalką i obok półki. Powyżej półka w formie łuku (powtórzony łuk blatu) z wbudowanymi lampami halogenowymi. Muszla ustępowa jest podwieszona, a mechanizm zawieszenia ukryty w skośnym występie ściany. Szlafroki będą chowane do wysokiej szafki w formie półkolumny, która odbijając się w zawieszonym obok lustrze utworzy pełną kolumnę. Proponuję nie dzielić lustra, aby iluzja większej przestrzeni była doskonalsza. Umieszczenie luster nad wanną byłoby również wskazane. Mogą być proste lub ukształtowane w formie pół koli.
■ Propozycja z wanną podłużną
Najistotniejszą zmianą jest ustawienie istniejącej wanny poprzecznie. Problemem jest duża odległość sedesu od pionu kanalizacyjnego. Pamiętajmy, że rury kanalizacyjne muszą mieć spadek min. 25%. Żeby zapewnić odpowiedni spadek, a tym samym prawidłowy odpływ nieczystości, podniosłam część podłogi o 15 cm. Na tym podwyższeniu znajduje się muszla ustępowa, umywalka i wanna. Utworzył się ukośny schodek stanowiący ciekawy plastyczny element wnętrza. Terakota kolorem (na niższym poziomie ciemniejsza) i układem podkreśla nieregularny kształt pomieszczenia.
Na uwagę zasługuje kwietnik obłożony terakotą, pod którym ukryje się pralkę tak, że będzie widoczna tylko jej płaszczyzna czołowa. Kwietnik i piętrzące się rośliny zasłonią muszlę ustępową wiszącą podobnie jak w poprzedniej wersji . Kwietnik wraz z jego odbiciem w lustrze stworzy dużą, centralnie umieszczoną kępę zieleni. Na ścianie za muszlą zawieszona będzie szafka sąsiadująca z półkami nad wanną.
Umywalka na nodze, tym razem bez blatu, oparta będzie na skośnym wymurowanym występie ściany, który stanowi jednocześnie podstawę skośnej szafki z lustrem na drzwiach. U podstawy szafki wysunięta będzie dolna płyta tworząc płytką półkę. U góry szafka będzie zwieńczona płytą o identycznym kształcie z wbudowanymi weń lampkami halogenowymi. Forma wysokiej do sufitu szafki narożnej na szlafroki również podporządkowana jest skosowi. Lustra umieszczone przy szafce i nad wanną optycznie powiększą wnętrze.
■ Uwagi ogólne
Obecność brzydkiej rury nad wanną uzasadniałaby wykonanie sufitu podwieszonego. Jednak różnorodność omówionych w obu wariantach form nakazuje umiar w kształtowaniu sufitu. Rurę można zamaskować płytą w kolorze sufitu. Uwaga! Rur gazowych nie można zamurowywać.
Korzystne jest zamontowanie wentylatora w celu polepszenia wentlacji. Wygodne jest podłączenie go do kontaktu. Wówczas włączenie światła powoduje uruchomienie wentylatora.
Istotna w łazience jest kompozycja glazury lub terakoty. Niestety tę trudno jest omówić bez przedstawienia szczegółowych rysunków ścian.
Leave a Reply