Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które zamierzają wybrać okna do mieszkania, domu czy biura. W poniższym tekście – pierwszej części cyklu artykułów poświęconych tej tematyce – przedstawiam okna drewniane oraz profile plastikowe i aluminiowe. Podpowiadam, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.
Podstawowe materiały, z których wykonuje się profile okienne, to:
♦ drewno,
♦ plastik (modyfikowane PCW),
♦ aluminium.
Ponadto na rynku występują profile z klejonego żywicą włókna szklanego, aluminiowo-drewniane, tłoczone z masy drzewnej oraz stalowe. Rozważania nad wyborem materiału ograniczę jednak do trzech pierwszych. Są one najpopularniejsze i występują na rynku od dawna, co stwarza możliwość ich oceny.
■ Okna drewniane
Drewno jest najstarszym materiałem używanym do produkcji okien, ale obecnie technologia produkcji okien drewnianych oraz stosowane materiały są znacznie nowocześniejsze niż kiedyś. Okna szwedzkie (w których ramiak skrzydła skręcany jest śrubami) i okna skrzynkowe (o niezależnie zamykanych skrzydłach, z szeroką ramą ościeżnicy) są obecnie coraz rzadziej stosowane. Wadą okien szwedzkich jest – nawet, gdy są bardzo dokładnie wykonane – nieszczelność międzyszybowa. Powoduje ona: praktyczne zniweczenie izolacji cieplnej uzyskanej przez znajdujące się pomiędzy szybami powietrze, zjawisko zaparowywania szyb, powstawanie „kwiatów mrozowych” oraz dostawanie się brudu pomiędzy szyby. W oknach o konstrukcji skrzynkowej, w których wprawdzie warstwa powietrza znajdująca się między szybami jest dużo grubsza, co częściowo niweluje wadę nieszczelności, też występują wszystkie wyżej wymienione negatywne zjawiska. Ponadto okna skrzynkowe – z szerszą ramą skrzydła i ościeżnicy – zabierają więcej światła niż okna szwedzkie. Polecam okna o nowoczesnej konstrukcji jednoramowej.
Gatunki drewna stosowane do produkcji okien to sosna, mahoń oraz dąb. Nie polecam okien wykonanych z drewna dębu. Dębina zawiera duże ilości garbnika niszczącego okucia, jest twarda, mało elastyczna, trudna w obróbce i ciężka. Bardzo dobrym materiałem na ramy okienne i ościeżnice jest drewno mahoniowe. Jest twarde i nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Okna mahoniowe są jednak drogie. Podczas oglądania takich okien u producenta warto wykonać małą próbę. Spróbujmy paznokciem zarysować profil. Jeżeli powstanie zagłębienie, to znaczy, że profil wykonano z makory – miękkiego drewna o barwie mahoniu. Szkoda naszych pieniędzy, nawet gdy okno jest tanie i wydaje się dobrze wykonane. Najczęściej jednak okna wykonuje się z drewna sosny. Materiał używany do produkcji powinien być najwyższego gatunku. Ważny jest regularny, podłużny przebieg słojów, regularne i wąskie przyrosty roczne. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić, w jakich warunkach drewno było suszone i czy nie było odżywicowane. Okna drewniane wymagają bardzo dokładnego wykonania, dobrego materiału i narzędzi. Oglądając je u producenta, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
♦ czy profil pomalowany jest transparentnie, czyli w taki sposób, że możemy zobaczyć rysunek drewna; pod grubymi powłokami malarskimi producenci starają się często ukryć wady drewna, takie jak: sęki, wypełnienia, żywica, sinizna, nieregularność przebiegu słojów oraz poprzeczne klejenie profili. Ważne jest również, aby producent sprzedawał okna z wykonaną powłoką końcową, a nie tylko zabezpieczone (zagruntowane); malowanie fabryczne (najlepiej transparentne) jest zwykle dokładniejsze niż samodzielne;
♦ czy profil klejony jest wzdłużnie; tak klejony profil ma mniejszą tendencję do wypaczania się;
♦ czy uszczelka umieszczona jest na skrzydle; uszczelka zainstalowana na ościeżnicy jest bardziej narażona na działanie wilgoci i słońca oraz może zostawiać po paru latach trudne do usunięcia ślady na skrzydle;
♦ czy profil ościeżnicy zaopatrzono w rynienkę odprowadzającą wodę.
Niekorzystną cechą okien drewnianych jest konieczność ich konserwacji oraz większy kłopot z ich myciem (powierzchnia profilu jest zwykle lekko chropowata). Drewno jest materiałem porowatym i po jakimś czasie zewnętrzne powłoki zostają wymyte przez deszcz i wypalone przez słońce. Wtedy czeka nas uciążliwe zdzieranie starej powłoki (trzeba to wykonać bardzo dokładnie, gdyż zdarcie drewna wraz z farbą powoduje zmianę kształtu i szczelności profili), a następnie dokładne pomalowanie powierzchni. Prace te należałoby wykonać po uprzednim wyjęciu szyby i odkręceniu okuć (a tego, ze względu na skomplikowaną konstrukcję urządzenia nie powinniśmy robić sami).
Do wad profilu drewnianego zaliczyłbym zastosowanie tylko jednej uszczelki pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem (w rozwiązaniach standardowych) oraz brak odprowadzenia wody z przestrzeni pod szybą. Może to powodować niszczenie profilu w tym miejscu. Okna drewniane są wrażliwe na cykl zawilgocenie-wysuszenie: gniją w miejscach nie zabezpieczonych i wypaczają się. Do niewątpliwych zalet profili drewnianych zaliczyłbym ich naturalny wygląd (pod warunkiem, że nie są zbyt grubo pomalowane) oraz wrażenie ciepła, jakie daje drewno.
■ Okna z profili PCM
Prawie 40 lat temu w Niemczech użyto do produkcji okien profili z plastiku (modyfikowanego PCW). Profil z PCW spełnia wymagania producentów – zachowuje stabilność kształtu, wymiaru, jest łatwy w obróbce mechanicznej oraz oczekiwania użytkowników – wykonane z niego okna są trwałe, a konserwacja ich prosta. Dwa podstawowe typy profili z PCW. Profile te występują w wielu odmianach (np. z wewnętrzną płetwą, z różnym rozmieszczeniem komór powietrznych, z różnym kształtem tych komór).
Oglądając przekrój profili przed zakupem, warto zwrócić uwagę na wymienione poniżej elementy.
♦ Profil – zarówno skrzydła, jak i ościeżnicy – powinien być trójkomorowy.
♦ Grubość stalowych elementów wzmacniających – najlepiej 2 mm oraz wzmocnienia wykonane ze stali ocynkowanej. Często pokazywane przez handlowców w przekrojach, zamknięte, stalowe profile wzmacniające są zwykle jedynie chwytem reklamowym, podobnie jak rzekome wzmocnienie profilu wkładką aluminiową – niekiedy stosowane w słupku ze względów konstrukcyjnych. Żaden z producentów nie wzmacnia profilami aluminiowymi skrzydeł i ościeżnic, a zamknięte profile ze stali ocynkowanej stosowane są praktycznie jedynie w konstrukcjach drzwi wejściowych. Mimo zapewnień handlowców w profilach okiennych nie są również stosowane specjalne, zgrzewane łączniki naroży. Aby sprawdzić, czy okno wyposażono w usztywnienia i czy są one właściwie zamocowane, wystarczy obejrzeć okno po stronie przymurowej ościeżnicy. W dobrym rozwiązaniu powinny być widoczne łby śrub mocujących profil stalowy do ościeżnic. Śruby powinny być rozmieszczone w narożach oraz w pobliżu zawiasów.
♦ Rodzaj profilu oraz uszczelki. W rozwiązaniu podstawowym producenci stosują dwie uszczelki. Zwykle jedna umieszczona jest na profilu ościeżnicy i przylega do profilu skrzydła. Jest ona pierwszą zaporą dla czynników zewnętrznych (wiatr, deszcz, kurz, hałas). Jeżeli profil skrzydła pozbawiony jest choćby okapnika osłaniającego uszczelkę z góry, to zwykle jest ona bardziej narażona na działanie wilgoci i słońca (czego materiał uszczelki raczej nie lubi). Ponadto uszczelka po dłuższym czasie użytkowania może zostawiać wyraźny ślad na skrzydle. Druga uszczelka – umieszczona na profilu skrzydła – przylega do ościeżnicy i stanowi ostatnią zaporę przed wnętrzem pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się na rozwiązanie z przesuniętą płaszczyzną skrzydła, to zwykle będziemy mieli do czynienia z powyższym układem uszczelek.
Radzę wtedy wybierać model wyposażony w dodatkowy okapnik. Aby polepszyć osłonę uszczelek oraz szczelność akustyczną profili, opracowano układ profili współpłaszczyznowych. W tym rozwiązaniu okapnik jest integralną częścią profilu skrzydła i osłania uszczelkę zewnętrzną na całym obwodzie okna. Łatwiej go myć i jest bardziej estetyczny. Osobiście jestem zwolennikiem profilu współpłaszczyznowego. W celu jeszcze lepszej ochrony uszczelki zewnętrznej opracowano kolejne rozwiązanie konstrukcyjne – przeniesiono uszczelkę w głąb zestawu profili. W ten sposób powstała odmiana profilu ościeżnicy z płetwą wewnętrzną. W niektórych profilach ościeżnicy płetwę stanowi właśnie uszczelka wewnętrzna, która zamocowana na ościeżnicy przylega do profilu skrzydła i jest równocześnie ścianką rynienki odwadniającej. Uważam to za rozwiązanie korzystne dla producenta okien, lecz kłopotliwe dla użytkownika, ze względu na zmniejszenie żywotności zawilgoconej uszczelki oraz uciążliwości podczas mycia okien. Uwzględniając to, skonstruowano profil z płetwą wewnętrzną, która będąc integralną częścią profilu, jest jedną ze ścianek korytka odwadniającego oraz jest oparciem dla wewnętrznej uszczelki zamocowanej na skrzydle.
Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest profil z dwiema uszczelkami umieszczonymi na skrzydle (ochrona przed wilgocią i słońcem, łatwiejsze mycie ościeżnicy, brak śladów na zewnętrznej stronie ościeżnicy), z trwałą płetwą wewnętrzną o łagodnym, nie kaleczącym rąk kształcie oraz z okapnikiem stanowiącym integralną część profilu skrzydła. W tym rozwiązaniu czasami stosowana jest również trzecia uszczelka znajdująca się tradycyjnie na ościeżnicy. Jest ona stosowana po stronie zewnętrznej, uszczelnia ewentualne nieszczelności na płetwie powstałe w razie niedokładnego montażu okna.
Rozwiązanie z płetwą wewnętrzną ma mniejszy zakres regulacji ustawienia skrzydła wobec ościeżnicy zależny od wysokości płetwy. Wymaga to bardzo starannego montażu okna oraz dokładnego wyregulowania okuć.
Gdy nie ma trzeciej uszczelki na ościeżnicy, to wielkość komory powietrznej, która tworzy się po zamknięciu okna, jest mniejsza niż w rozwiązaniu podstawowym.
♦ Barwa profilu – na rynku przeważają profile w kolorze białym. Można spotkać dwa odcienie bieli: cieplejszy – z tonem kości słoniowej, oraz zimniejszy – z tonem niebieskim. Na kolor profilu producent daje zwykle pięcioletnią, a czasami dziesięcioletnią gwarancję. Po tym okresie kolor używanego profilu będzie różnił się od koloru profilu nowego.
Jestem przeciwnikiem kupowania okien z magazynu lub ze składu. Zwłaszcza wtedy – a tak zwykle bywa – gdy okna są składowane „pod chmurką” lub tylko pod wiatą, a nie w zamkniętym pomieszczeniu. Może się zdarzyć, że w tej samej składowanej partii znajdą się okna o zauważalnej różnicy w odcieniu. Nie ma tego problemu, gdy okna są wykonywane na zamówienie i pochodzą z tej samej partii. Polecam więc kupowanie okien na zamówienie (nawet okien o typowych wymiarach) i wcześniejsze planowanie ich kupna oraz – jeżeli jest to możliwe – niezamawianie ich w okresie jesiennym ze względu na sezonowe spiętrzenie zleceń u producentów.
♦ Gładkość powierzchni przekroju poprzecznego profilu oraz struktura tworzywa. Profile szybko tłoczone mają „luźniejszą” strukturę tworzywa: na powierzchni – patrząc „pod światło” – widać delikatne smugi. Profile te są mniej stabilne, bardziej miękkie, łatwiej ulegają zanieczyszczeniu. Profile wolno tłoczone nie mają tych wad, są bardziej trwałe, ale też dużo droższe. Stąd między innymi duże różnice w cenie okien. Jeżeli chcą Państwo mieć okna solidne, to niestety będą one sporo droższe.
♦ Ukształtowanie rynny odprowadzającej wodę deszczową. W profilach z wewnętrzną płetwą rynna ukształtowana jest w postaci wydzielonego, głębokiego, lecz wąskiego korytka. W profilach bez płetwy funkcję rynny deszczowej spełnia środkowa część profilu ościeżnicy. Należy zwrócić uwagę, czy dno tej rynny jest pochylone w kierunku zewnętrznym (pochylenie jest zazwyczaj nieznaczne, lecz dostrzegalne na przekroju profilu). To pochylenie ułatwia odprowadzenie wody z rynny w stronę otworów odwadniających. Gdy tego pochylenia brak, może przy większych ulewach dochodzić do przepełnienia i wlewania się wody do pomieszczenia. Również łatwiej osadza się tam brud nie spłukiwany przez ewentualne opady.
♦ Jakość wykonania otworów odwadniających na zewnętrznej powierzchni ościeżnicy. Ich staranne, maszynowe wyfrezowanie oraz zaopatrzenie w osłonki chroniące od wiatru wiele mówi o klasie producenta i staranności wykonania całego okna.
■ Okna z profili aluminiowych
Profile wykonywane z aluminium można podzielić na dwa podstawowe typy:
♦ profil zimny jest w całości wykonany z aluminium i – podobnie jak profil plastikowy – składa się z zamkniętych komór powietrznych. Ten typ profilu stosowany jest powszechnie od dłuższego czasu. Jego podstawową wadą jest bardzo niski współczynnik izolacyjności cieplnej. Zdarza się, że okna lub drzwi wykonane z zimnego profilu aluminiowego przemarzają w niskiej temperaturze. Obecnie jedynym miejscem, w którym można stosować tego typu profile, są wnętrza budynków (ścianki działowe, drzwi wewnętrzne);
♦ profil ciepły – stosowany w ścianach zewnętrznych. Zastosowana w nim przekładka z tworzywa sztucznego sprawia, że zewnętrzna część profilu nie styka się bezpośrednio z jego częścią wewnętrzną, a tym samym wkład z tworzywa jest elementem poprawiającym izolacyjność cieplną profilu.
Profile aluminiowe stosowane są głównie w budynkach użyteczności publicznej, przy konstruowaniu fasad budynków i wystaw sklepowych. Budowane są z nich także ogrody zimowe – dostępne są systemy specjalnie w tym celu opracowane.
Profile aluminiowe oferowane są w bardzo szerokiej gamie kolorów – od naturalnego aluminium, poprzez biały, brąz, aż do złotego. Firma oferująca okna aluminiowe ustala przeważnie kilka kolorów podstawowych, dostępnych w cenie standardowej. Na zakup profilu w innym kolorze trzeba zwykle dłużej czekać i wymaga to dopłaty. Czasami kupno okna w innym niż podstawowy kolorze jest możliwe tylko wtedy, gdy zamawia się większą ich liczbę. Warto zwrócić uwagę na jakość powłoki pokrywającej profil. Gładka, jednolita i przypominająca plastik powierzchnia świadczy o dobrej jakości pokrycia. Profil powinien być barwiony równomiernie na całej powierzchni – w przeciwnym wypadku mamy do czynienia ze zwykłym lakierowaniem.
Profile aluminiowe dużo łatwiej zarysować niż profile z PCW lub profile drewniane. Zarysowania te są dużo bardziej widoczne i trudniejsze do ukrycia. Stosując te profile, należy szczególnie ostrożnie tynkować otwór okienny – są bowiem wrażliwe na działanie zaprawy budowlanej. O jakości okien wykonywanych z profili aluminiowych świadczą również miejsca połączeń – w narożach, przy poprzeczkach i słupkach. Jeżeli powierzchnie profili poszczególnych elementów nie łączą się gładko (występują „schodki”), jeżeli na połączeniach występują między nimi nawet niewielkie szpary, jeżeli powłoka zewnętrzna jest w okolicach połączenia uszkodzona, to znaczy, że producent jest wyjątkowo niestaranny.
Profile aluminiowe łączy się na śruby lub na zaciski. Stosując zaciski, otrzymuje się sztywniejsze i bardziej trwałe połączenia narożnikowe. Na śruby łączy się zwykle tylko słupki. W łączonych na śruby narożnikach powstaje najczęściej szpara między profilami i niedobry efekt schodków.
Uwagi dotyczące rozmieszczenia budowy przekroju profilu, uszczelek, odprowadzenia wody są identyczne jak w przekroju plastikowym.
Na zakończenie kilka uwag o zastosowaniu. Jeżeli poszukują Państwo okien do mieszkania lub domu, to raczej polecam okna z profili drewnianych lub plastikowych. Jeżeli myślą Państwo o zabudowie tarasu, budowie ogrodu zimowego lub innej przestrzennej konstrukcji, to większe możliwości daje zastosowanie ciepłych profili aluminiowych lub niektórych systemów plastikowych. Jeżeli zaś Państwa celem jest przeszklenie dużej fasady, to wymagania spełni raczej tylko specjalny fasadowy system profili aluminiowych.
Leave a Reply