Wanna w wannie

Wymiana wanny zawsze oznacza mniejszą lub większą dewastację łazienki. Inwestycja ta bowiem wiąże się z rozkuciem podmurówki, wymontowaniem starej wanny oraz z montażem i podłączeniem nowej.
Zespól dobrych rzemieślników – instalatorów i glazurników – może wymienić wannę w ciągu 2-3 dni. Warunek: zgrany terminarz prac i… wystarczający zapas starych kafelków. Potem zostaje tylko sprzątnięcie kurzu i pyłu – nieodłącznych towarzyszy wszelkich prac budowlanych. Praktyka jednak różni się nieco od teorii: już samo ustalenie terminu prac, odpowiadającego nam, instalatorom, a także glazurnikom – jest nie lada wyczynem. Często zdarza się, że umówiony z takim trudem na konkretny termin fachowiec po prostu nie przychodzi. Zmuszeni jesteśmy szukać następnego. Kiedy go już znajdziemy, okazuje się, że nasz zapas glazury nie był wystarczający. Szukamy takiej samej lub chociaż podobnej w sklepach i hurtowniach, a przez cały ten czas łazienka jest nieczynna.
Jak uniknąć tych wszystkich kłopotów?
Nowym, bardzo wyczekiwanym przez inwestorów sposobem regeneracji starej wanny jest metoda „wanna w wannie” – u nas jeszcze nie znana, ale coraz powszechniej stosowana na zachodzie.
■ Nowa wanna w dwie godziny
Metoda ta polega na umieszczeniu wkładu akrylowego w starej, stalowej lub żeliwnej, wannie: Dzięki temu unika się rozkuwania podmurówki i uciążliwego demontażu starej wanny. Ułatwia to i przyspiesza pracę monterów i, co bardzo ważne, zmniejsza dewastację łazienki.
Wkłady wykonane są z płyty akrylowej grubości 5 mm. Jest to rodzaj lekkiego, sztucznego szkła, odpornego na działanie światła, kwasów, zasad, temperatury i korozji. Zewnętrzna (spodnia) strona wanny pokryta jest warstwą poliestru, co dodatkowo zwiększa jej stabilność.
Montaż wkładu akrylowego to dobry moment, by przy okazji wymienić urządzenia przelewowo- odpływowe, syfon i armaturę.
■ Montaż wkładu akrylowego
Pierwszą czynnością jest dokładne zwymiarowanie wanny. Ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości wkładu akrylowego, gdyż musi on szczelnie przylegać do starej wanny. Z dopasowaniem odpowiedniego wkładu nie ma kłopotu – do wyboru jest około 70 modeli wkładów w 30 kolorach, w wymiarach od 145 x 70 cm do 180 x 80 cm.
Wycięcie otworów, umożliwiających podłączenie przelewu i odpływu oraz ewentualne przycięcie krawędzi wkładu odbywa się poza mieszkaniem klienta. Dobór modelu o odpowiednich wymiarach oraz przycięcie krawędzi wkładu muszą być wykonane bardzo precyzyjnie. Stara wanna nie może być widoczna, zaś akrylowy wkład po zamontowaniu musi szczelnie przylegać do ścian łazienki. Sprawdza się to już w mieszkaniu klienta Jeżeli wkład idealnie pasuje do starej wanny, kolejną czynnością jest demontaż sitek – przelewowego i odpływowego – w starej wannie Jeśli jednocześnie ma zostać wymieniony syfon oraz podłączenia przelewowo-odpływowe, to należy usunąć fragment starej wanny wokół tej instalacji. Wannę stalową wycina się w tym miejscu piłą elektryczną, zaś wannę żeliwną trzeba częściowo rozbić.
Jeśli profile starej i nowej wanny różnią się, należy usunąć niektóre fragmenty starej wanny. Wielkość usuniętej części nie ma najmniejszego wpływu na stabilność wkładu, wydłuża się jedynie czas montażu.
Po podłączeniu nowej instalacji i syfonu należy sprawdzić, czy pasują one do otworów we wkładce akrylowej.
Następnie na dno starej wanny i na jej brzegi nakłada się dwuskładnikową piankę poliuretanową, która zapewnia całkowitą stabilność konstrukcji. Jeśli przestrzeń między podłożem a wkładką jest większa niż 5 cm, należy wypełnić ją bloczkami gazobetonu lub płytami gipsowymi. Wkładka akrylowa musi być zainstalowana w przeciągu 20 minut od momentu nałożenia pianki, a następnie – po podłączeniu armatury – obciążona przez napełnienie jej wodą. W przeciwnym razie pianka nierównomiernie urośnie i stwardnieje, nie wypełniając wszystkich wolnych przestrzeni. Woda w wannie musi pozostać przez około 24 godziny, aby pianka całkowicie stwardniała. Ostatnim etapem montażu jest wypełnienie fug elastycznym silikonem w kolorze wanny.
Czas montażu wanny zależy od:
♦ materiału, z jakiego wykonana jest stara wanna – stalowa musi być cięta, a to wymaga czasu i większego nakładu pracy, żeliwną rozbija się dużo szybciej;
♦ przebiegu podłączenia instalacji odpływowej – na przykład w wypadku konieczności rozkuwania betonowej podłogi czas ten się wydłuża;
♦ sposobu demontażu armatury – czy konieczne jest zakręcenie wody w całym domu czy pionie; jak również od ilości mydelniczek, uchwytów itp.
Doświadczony monter potrzebuje od 2 do 5 godzin, aby wymienić tą metodą wannę wraz z instalacją. Pielęgnacja akrylowych urządzeń sanitarnych jest bardzo prosta. Normalnie zabrudzoną wannę wystarcza jedynie przetrzeć namydloną miękką ścierką. Nie należy używać proszków czy płynów szorujących ani rozpuszczalników organicznych, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię wanny. Zacieki z odkładającego się wapna można usunąć zwykłym octem.
Wanny akrylowe objęte są pięcioletnią gwarancją.
■ Wymiana wanny akrylowej
W razie zmiany wystroju łazienki czy uszkodzenia wkładu akrylowego możliwy jest jego demontaż i ułożenie nowego. Usunięcie starej wkładki akrylowej polega na odcięciu brzegów i wyrwaniu jej. Piankę daje się usunąć bez żadnych problemów. Dalszy montaż przebiega tak, jak opisaliśmy powyżej.
Ten sam system można również zastosować przy wymianie brodzików pod natryski, wanien z dodatkowym „siedziskiem” czy też wanien z urządzeniem do masażu wodnego i powietrznego.